Olympiatoppen -- Sammen om de store prestasjonene

47 utøvere tatt ut i første uttak til OL i Beijing

Olympiatoppen tok mandag ut den første gruppen med 47 utøvere til OL i Beijing. Første uttak for Paralympics er 10. januar.

– De som er tatt ut nå er de klareste kandidatene, samt de som har behov for å få beskjed tidlig, sier toppidrettssjef Tore Øvrebø. – Vi er trygge på at alle disse utøverne er på det prestasjonsnivået som forventes i OL.

Med den pågående COVID-pandemien og omikron-mutasjonen, kommer OL og Paralympics i Beijing til å bli krevende. Toppidrettssjefen er sikker på at erfaringene fra Tokyo bidrar til at troppene forbereder seg på en god og trygg måte til Beijing-lekene.

– De norske landslagene er vant med å leve og konkurrere i «bobla», og vårt fokus er nå å være best forberedt under de omstendighetene som er. Det er fortsatt mange detaljer som gjenstår, men vi er trygge på at vi kommer i mål på en god måte, sier Øvrebø.

Det er forventet at den norske troppen vil bestå av 85 utøvere til OL og 15 til Paralympics.

De neste uttaksdatoene for OL og Paralympics i Beijing er 10. og 18. januar.

Følgende utøvere er tatt ut til å representere Norge i de olympiske leker: 

Curling (herrer):
Markus Høiberg, Oppdal Curlingklubb
Magnus Nedregotten, Lillehammer Curlingklubb
Torger Nergård, Snarøen Curling Club
Magnus Vågberg, Oppdal Curlingklubb
Steffen Walstad, Oppdal Curlingklubb

Curling (mixed double):
Magnus Nedregotten, Lillehammer Curlingklubb
Kristin Moen Skaslien, Lillehammer Curlingklubb 

Freeski:
Ferdinand Dahl, Ingierkollen Rustad Slalomklubb
Sandra Eie, Bærums Skiklub
Johanne Killi, Dombås Idrettslag
Christian Nummedal, Hakadal Idrettslag
Birk Ruud, Bærums Skiklub 

Kombinert
Espen Andersen, Lommedalens Idrettslag
Espen Dalhaug Bjørnstad, Byaasen Skiklub
Jørgen Nyland Graabak, Byåsen Idrettslag
Jens Lurås Oftebro, Idrettslaget Jardar
Jarl Magnus Riiber, Idrettslaget Heming

Langrenn:
Maiken Caspersen Falla, Strandbygda Idrettslag
Helene Marie Fossesholm, Eiker Skiklubb
Hans Christer Holund, Lyn Ski
Emil Iversen, IL Varden Meråker
Therese Johaug, Idrettslaget Nansen
Johannes Høsflot Klæbo, Byåsen Idrettslag
Simen Hegstad Krüger, Lyn Ski
Håvard Solås Taugbøl, Lillehammer Skiklub
Erik Valnes, Bardufoss og Omegn Idrettsforening
Heidi Weng, IL BUL
Lotta Udnes Weng, Nes Ski
Tiril Udnes Weng, Nes Ski

Skiskyting
Johannes Thingnes Bø Markane Idrettslag
Tarjei Bø Markane Idrettslag
Vetle Sjåstad Christiansen Geilo Idrettslag
Tiril Kampenhaug Eckhoff Fossum Idrettsforening
Ida Lien Simostranda IL
Sturla Holm Lægreid Bærums Skiklub
Marte Olsbu Røiseland Froland Idrettslag 

Skøyter
Marit Fjellanger Bøhm, Stavanger Sandnes Skøyteklubb
Allan Dahl Johansson, Aktiv Skøyteklubb
Hallgeir Engebråten, Nord-Odal Idrettslag
Sofie Karoline Haugen, Sandefjord Skøiteklub
Peder Kongshaug, Stavanger Sandnes Skøyteklubb
Håvard Holmefjord, Lorentzen Fana Idrettslag
Bjørn Magnussen, Sportsklubben Falken
Sverre Lunde Pedersen, Fana Idrettslag
Kristian Gamme Ulekleiv, Gjøvik Skøiteklubb
Ragne Wiklund, Aktiv Skøyteklubb

Snowboard:
Marcus Kleveland, Dombås Idrettslag
Mons Røisland, Bærums Skiklub